Bağlama Kursu

CUREART – Mardin Eczacı Odası Kültür ve Sanat Merkezi

Bağlama ve ailesi olan sazlarım tanıyabilmek için önce bu sazların atası olarak bilinen Kopuzun tanınması gerekir. İnsanlar, su kabağının üst kısmına ince deriler gerdirip sap ilave etmişler ve kiriş tellerini deri üzerinden geçirmek sureti ile sesin daha net çıkmasını sağlamışlardır. Yay ile çalınanlara İklığ, parmak veya mızrap türünden maddelerle çalınan türlerine de Kopuz adını vermişlerdir. İklığ yaylı sazların, Kopuz ise mızraplı sazların atası olarak bilinmektedir. Kopuz, sonraları su kabağı yerine armudumsu şekilde ağaçlardan oyularak yapılmış, üzerine yine deri gerilmiş, kiriş teller takılarak uzun yıllar çalınmış, daha sonraları da derinin yerini ağaç (göğüs-ses tablosu), kiriş tellerinin yerini ise metal teller almıştır. Mızraplı sazların atası alarak bilinen Kopuz, Türklerin en eski sazlarından biridir. En az 1500 yıl kullanılmış olan bu ünlü mızraplı saz, bugün yerini Anadolu’da bağlama ve ailesi sazlarına bırakmış olmakla beraber, Orta Asya ve Sibirya Türkleri tarafından halen kullanılmaktadır. Bağlama adına, ilk olarak 18. yüzyıl metinlerinde rastlanır. Bu dönemde Anadoluya gelen Jean Benjamin de Laborde, seyahatnamesinde, “Bağlamanın biçimi tıpkı Çöğürünki gibi, ama ondan daha küçüktür … ” der.

Koordinasyonu arttırır
Müzisyenler genellikle büyük koordinasyon yeteneğine sahiptir. Herhangi bir enstrüman çalma, keskin bir el-göz koordinasyonuna sahip olmanızı gerektirir. Bu, basketbol sahasında veya iyi bir el-göz koordinasyonu gerektiren herhangi bir sporda bile faydalı olabilir.

Ruh halini düzenler
Araştırmalar, müzik yaratmanın kortizol seviyelerini düşürerek stresi azalttığını gösteriyor. Alternatif bir hızda oynamanın etkisi bu faydaları daha da artırabilir. Müzik çalmak da duygusal bir çıkış işlevi görebilir. Kendi müziğinizi yaratmak, üzüntü, neşe veya gerginliğinizi şiirsel bir sanat eserine dönüştürmenize olanak tanır.

Okuma becerilerinizi geliştirir
Müzisyen olmanın en büyük yönlerinden biri, müziği okuyabilmeyi ve kavrayabilmektir. Sürekli olarak farklı notları okumak ve tanımak, okuma ve anlama becerilerinizi geliştirir.