Salsa / Bachata Kursu

CUREART – Mardin Eczacı Odası Kültür ve Sanat Merkezi

Bachata dansı, Dominik Cumhuriyeti’nde doğmuş bir dans tarzıdır. Tüm dünyada yaygın olarak dans edilir, ancak aynı değildir.

Dansın temelleri Küba kalça hareketi ile üç adım, ardından dördüncü vuruşta kalça hareketi içeren bir kademe. Dizler hafifçe bükülmüş olmalı, böylece oyuncu kalçaları daha kolay sallayabilsin. Kalçaların hareketi çok önemlidir çünkü dansın ruhunun bir parçasıdır. Genel olarak, dansçının hareketinin çoğu kalçaya kadar alt gövdededir ve üst gövde çok daha az hareket eder.

Ortak olarak, lider açık veya kapalı pozisyonda performans gösterip göstermeyeceğine karar verebilir. Performans sırasında dans hareketleri veya adım çeşitliliği, müziğe (farklı enstrümanların çaldığı ritimler gibi), ortamın ayarlanması, ruh hali ve yorumlamaya bağlıdır. Salsa’nın aksine, Bachata dansı genellikle karmaşık dönüş kalıpları içermez, fakat dans ilerledikçe gittikçe daha fazla kullanılır. Liderlik, diğer birçok sosyal dansta olduğu gibi, “itme ve çekme” el ve kol iletişimiyle yapılır. El ve kol iletişimi, hareketin çoğu alt gövde (belden aşağıya) tarafından gerçekleştirildiğinde daha iyi iletilir; yani, kalçalar ve ayak işi. Bachata, çoğu kişi tarafından çok duygusal bir dans olarak bilinir. Çoğu için bu şekilde görünebilir, ancak, bu şekilde alınması amaçlanan değildir. Bachata, bir başkasıyla yapılan, belirli bir başkası için olan duygularını ifade eden bir danstır. Çoğu kişi tarafından, kalçalar ne kadar yumuşak ve sık kullanılırsa ve taşınırsa, bireyin diğerine karşı daha fazla hissettiğine inanılır. Bahsedilen bachata bir çeşit “çiftleşme çağrısı” olarak ortaya çıktı, eğer bir bachata dansı için seçilmiş olsaydınız, bir eş olarak seçildiniz, aynı kişiyle iki dans, “anlaşmayı imzaladı”.

Dominik Cumhuriyeti’nin Karayipler’deki orijinal dans tarzı, temel bir dans dizisidir. Batı Dünyası’ndaki dansçılar daha sonra, tam 8 sayıyla, ancak yandan yana hareketi ile daha basit bir model geliştirmeye başladı. Her iki Stil de normal 3 adım ve ardından bir kademe adımından oluşur. Musluğa genellikle kalçaların bir “pop” u eşlik eder ve bazen senkronizasyonlarla ikame edilir (atımlar arasındaki adımlar – bazıları cha-cha-cha adımları ve diğerleri çok farklı). Bachata müziği her dördüncü sırada ritimde aksanı var. Çoğu zaman, dansçılar dokundukları ve kalçalarını çektiklerinde – buna müziğe dans eden bachata denir (çünkü poptan sonraki ilk adım ölçünün 1. vuruşuna düşer). Ancak, bachata, belirli bir enstrümanla dans ettiği takdirde, farklı zamanlamalarla da dans edilebilir. Sekme veya ‘pop’ son adımın tersi yönünde yapılırken, bir sonraki adım musluk veya pop ile aynı yönde yapılır. Dans yönü, musluktan veya dördüncü adımdan sonra değişir.